Parafia Rzymskokatolicka św. Ignacego Loyoli w Warszawie

  ul. Wóycickiego 14a,  01-938 Warszawa
 22 56-95-240
 parafia@ignacyloyola.pl

Zdaniem Proboszcza

Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
4 grudnia 2022, wpisał Ks. Bohdan

Rozpoczęliśmy Adwent. Czym ten okres jest dla przeciętnego katolika?

Obserwując życie, można powiedzieć – niczym się nie różni od  innych dni i tygodni. I może dlatego należałoby zwrócić uwagę na mój osobisty adwent i zapytać siebie,  na co ja oczekuję? Na lepsze jutro, na podwyżkę, na węgiel, na ukochanego męża, na powrót do zdrowia, na dyplom, na sukces itd.

To wszystko jest ważne, ale ważniejsze jest oczekiwanie na to,  bym był człowiekiem po myśli Bożej, albowiem wszystko inne minie bezpowrotnie i to nawet jeszcze w tym ziemskim życiu a wieczność, ta szczęśliwa czeka na człowieka,  który żył adwentem i swoje oczekiwanie wypełniał dobrem zrodzonym z prawdziwej wiary i autentycznego przyjęcia Chrystusa do swojego życia.

Nie jest to łatwe, tym bardziej że wymaga poddania swojej woli, woli, kogoś innego – Jezusa Chrystusa.

Archiwum
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz
Proboszcz - Ks. prałat Bohdan Leszczewicz

Kto jest twoim królem?

Kto jest twoim królem?

Takie pytanie warto postawić sobie samemu, gdyż mimo odejścia do historii ustrojów monarchicznych to jednak człowiek jako jednostka podąża za jakimś królem współczesności. Młodym imponują królowie zwani idolami, dla ludzi świata rozrywki królem jest sława i pieniądz, ludzie biznesu przekraczając granicę przyzwoitości bogiem i królem czynią interes. Nawet ludzie mniej zamożni posiadają króla – telewizję i gazety tzw. bulwarówki. Dzieci naśladując starszych - królem swego czasu czynią smatfon.

Najniebezpieczniejszym jednak królem dla człowieka jest własne ego, czyli - to ja decyduję o wszystkim nawet o tym co jest dobre a co złe.

Wobec takich postaw Kościół niezmiennie przypomina nam o jedynym królu człowieka, o Chrystusie. Nie przypadkowo koniec Roku Liturgicznego jest związany z Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Tytuł ten jednoznacznie przypomina o Bożym panowaniu nad Wszechświatem i żadne inne panowania nie mają sensu, gdyż wszystko zmierza ku powtórnemu przyjściu Chrystusa Króla. Biblia jasno o tym mówi i nie próbujmy zmieniać sensu zapisów tejże Bożej Księgi.

Należy więc zastanowić się nad prawdziwym królem swego życia, odrzucić wszelkie bożki i żyjąc radośnie wykorzystywać wszelkie talenty dla dobra innych ludzi, gdyż taka postawa znajdzie uznanie u Króla czasu, który nas zapyta o czyn miłości: co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych?